clock Παρασκευή, 24 Νοεμβρίου 2017 | 4:50:13 μμ

Άσος με handicap -1 για την Αγγλία

ΑΘΗΝΑ 16/06/2016

Χρειάστηκε να περιμένουμε έως το 94ο λεπτό για να δικαιωθούμε χθες, αλλά τουλάχιστον επιβεβαιώθηκε τόσο το βασικό μας ποντάρισμα, όσο και το Χ της Ρουμανίας κόντρα στην Ελβετία. Πάμε στο σημερινά και το πιο δυνατό bet ανήκει στον άσο με handicap -1 της Αγγλίας απέναντι στην Ουαλία, σε απόδοση 2.40

England - Wales

Το σύνδρομο της πρεμιέρας σε τελική φάση EURO έκανε για μία ακόμα φορά την εμφάνισή του στην Εθνική Αγγλίας. Απέναντι σε ένα «αναιμικό» ρωσικό σύνολο, η ομάδα του Χόντσον κατάφερε να προηγηθεί στο 73ο λεπτό με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Ντάιερ κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα «έσπαγε την κατάρα», μία αδράνεια στην άμυνα έφερε το γκολ των Ρώσων στις καθυστερήσεις κι έτσι τα «τρία λιοντάρια» έρχονται με μόλις ένα βαθμό στο σακούλι στο σημερινό ματς.

Έδειξε ταλέντο η Αγγλία στην πρεμιέρα, όμως παράλληλα ο Χόντσον δε φάνηκε να προχωρά στην καλύτερη δυνατή διαχείριση του υλικού του, ξεχνώντας στον πάγκο τον Βάρντι και επιλέγοντας τον σέντερ φορ Κέιν για εκτελεστή των κόρνερ (δύο μόνο από τα αρκετά παραδείγματα). Σημειώνουμε πάντως, ότι (αν εξαιρεθεί η διαδικασία των πέναλτι) η Αγγλία παραμένει αήττητη στα τελευταία 23 παιχνίδια της σε τελική φάση EURO.

Σε κάθε περίπτωση, οι Άγγλοι μπαίνουν σήμερα με υποχρέωση νίκης απέναντι στη γειτόνισσα, καθώς ένα ενδεχόμενο τρίποντο θα τους φέρει στην κορυφή του 2ου ομίλου και θα τους δώσει σαφές πλεονέκτημα πρόκρισης ενόψει του ματς της τελευταίας αγωνιστικής απέναντι στους Σλοβάκους. Στα θετικά είναι η πολύ καλή παράδοση στα τελευταία ματς απέναντι στους γείτονες Ουαλούς. Την ίδια στιγμή, οι φίλαθλοι της Αγγλίας στις εξέδρες θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί, καθώς ήδη έχουν γίνει αυστηρές προειδοποιήσεις από την ΟΥΕΦΑ για τα όσα συνέβησαν (εντός κι εκτός γηπέδου) στις συναντήσεις τους με τους Ρώσους φιλάθλους.

Ηρεμία και πίστη ζήτησαν από τον κόσμο οι Ρούνεϊ και Χόντσον μετά την γκέλα της πρεμιέρας, ενώ στη συνέντευξη Τύπου ενόψει του σημερινού αγώνα ο τεχνικός των Άγγλων υπογράμμισε μεταξύ άλλων: «Είναι εκπληκτική η ατμόσφαιρα του ντέρμπι. Πλήθος ανθρώπων στη Μεγάλη Βρετανία -ίσως και σε ολόκληρο τον κόσμο- περιμένει το ματς. Δεν περιμένουμε αλλαγές στην αγωνιστική φιλοσοφία των αντιπάλων μας. Ξέρουν τους παίκτες και σίγουρα χαρακτηρίζονται από μικρότερη πίεση, καθώς κέρδισαν στην πρεμιέρα». Παράλληλα, ο Χόντσον σήκωσε το γάντι στις δηλώσεις Μπέιλ περί «περισσότερης περηφάνιας» των Ουαλών, απαντώντας: «Θεωρώ ότι η δήλωση δείχνει έλλειψη σεβασμού. Δεν έχω προσωπικά καμία αμφιβολία για τον πατριωτισμό και τη δίψα μας».

Χωρίς κανένα αγωνιστικό πρόβλημα στην 23άδα έρχονται τα «τρία λιοντάρια» στο σημερινό ματς, με τον Χόντσον να σκέφτεται να διατηρήσει τη διάταξη 4-3-3, έχοντας το Ρούνεϊ ουσιαστικά ως μέσο. Υπάρχει, βέβαια, πίεση για τη συμπερίληψη στο αρχικό σχήμα του Τζέιμι Βάρντι (δεν πήρε λεπτό συμμετοχής απέναντι στη Ρωσία) στη θέση του -απογοητευτικού στην πρεμιέρα- Στέρλινγκ.

Από την άλλη πλευρά, οι Ουαλοί είναι σαφώς πιο χαλαροί καθώς το νικηφόρο 2-1 της πρεμιέρας επί της Σλοβακίας τους κρατά σίγουρα στο παιχνίδι της πρόκρισης ακόμα και με μία σημερινή ήττα. Διέψευσε τα προγνωστικά η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ και πήρε μία παλικαρίσια -και ιστορική- νίκη, με το εκπληκτικό φάουλ του σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης στο 10ο λεπτό να της χαρίζει το προβάδισμα. Οι Σλοβάκοι απάντησαν στο 61′, όμως ο Ρόμπσον-Κανού αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, χαρίζοντας το ιστορικό τρίποντο στο 81ο λεπτό.

Μπορεί οι αριθμοί στις αναμετρήσεις με την Αγγλία να μην είναι με το μέρος τους, όμως σε τέτοιου είδους ντέρμπι συνήθως οι αριθμοί δεν παίζουν μεγάλο ρόλο, ενώ το μομέντουμ είναι ξεκάθαρα στην ουαλική πλευρά. Όπως προαναφέραμε, ο Μπέιλ υποστήριξε ότι αυτός και οι συμπαίκτες του χαρακτηρίζονται από «περισσότερη περηφάνια» σε σχέση με τους γείτονες Άγγλους, με τον Άαρον Ράμσεϊ να παίρνει τη σκυτάλη στις δηλώσεις, υποστηρίζοντας ότι οι Ουαλοί διαθέτουν «καλύτερη ομάδα» από την Αγγλία.

Ο κόουτς Κόουλμαν, από την πλευρά της, τόνισε στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου: «Είμαστε έτοιμοι. Είναι ένα δύσκολο τεστ και συνάμα μία μεγάλη πρόκληση για εμάς. Έχουμε την ευκαιρία να πετύχουμε κάτι μοναδικό. Πρέπει να σκεφτόμαστε τους εαυτούς μας και όχι τους αντιπάλους. Σε καμία περίπτωση, πάντως, δεν υποτιμώ την Αγγλία λέγοντας ότι πρόκειται για ακόμα ένα παιχνίδι».

Θα «σφίξει τα δόντια» και θα αγωνιστεί από την αρχή ο κίπερ Χένεσι (Κρίσταλ Πάλας), ο οποίος έχασε το ματς της πρεμιέρας. Αποθεραπεύθηκε πλήρως και παίρνει επίσης φανέλα βασικού ο μέσος Λέντλεϊ (Κρίσταλ Πάλας), αφήνοντας τον Έντουαρντς εκτός ενδεκάδας. Η τρίτη μετατροπή στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το ματς απέναντι στη Σλοβακία αναμένεται να είναι η χρησιμοποίηση από την αρχή του Ρόμπσον-Κανού στην κορυφή της επίθεσης, αντί του Τζόνι Γουίλιαμς. Παραμένει αμφίβολος ο μέσος Βον.

Εκτίμηση:

Δεν ήταν τόσο κακή η Αγγλία απέναντι στους Ρώσους και από καθαρή ατυχία και έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στο τελείωμα των φάσεων δεν έφτασε στους τρείς βαθμούς της νίκης. Σήμερα με τον Vardy βασικό, πιστέυω ότι μπορεί να σκοράρει δύο γκολ και πάνω και επομένως θα ποντάρω στον.. (1 με handicap -1) σε απόδοση 2.40

Ukraine - Northern Ireland

Το μόνο σίγουρο είναι πως η Ουκρανία δικαιούταν κάτι παραπάνω κόντρα στη Γερμανία, ωστόσο, το συγκρότημα του Φομένκο ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις του, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια. Η Ουκρανία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ενώ παρά το ότι βρέθηκε στο 19’ πίσω στο σκορ, πίεσε για την ισοφάριση, με τον Νόιερ ωστόσο, να φωνάζει “παρών”. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί έμειναν από δυνάμεις, πίεσαν ελάχιστα τη Γερμανία, ενώ ο Σβαϊνστάιγκερ στις καθυστερήσεις κλείδωσε τη νίκη για τα “πάντσερ”.

“Πρέπει να δημιουργήσουμε κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία όσες ευκαιρίες δημιουργήσαμε κόντρα στη Γερμανία, ωστόσο, αυτή τη φορά θα πρέπει να τις εκμεταλλευτούμε. Θέλουμε να αφήσουμε πίσω την ήττα της πρεμιέρας και καλούμαστε να ανακάμψουμε ψυχολογικά. Έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα και θα τα δώσουμε όλα για τη νίκη”, δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός. Η ήττα από τη Γερμανία έβαλε παράλληλα, τέλος στο αήττητο σερί έξι αναμετρήσεων που έτρεχε η Ουκρανία σε όλες τις διοργανώσεις (πέντε νίκες, μια ισοπαλία), ενώ στα τελευταία τρία παιχνίδια της σημειώθηκαν συνολικά 13 τέρματα.

Under 2,5 τα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

Στην ευχάριστη θέση να έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του βρίσκεται ενόψει του σημερινού “τελικού” βρίσκεται ο τεχνικός Φομένκο, που δεν αναμένεται να προχωρήσει σε αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Γερμανία.

Από την πλευρά της, η Ιρλανδία απείλησε ελάχιστα την Πολωνία καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, περιορίστηκε στα ανασταλτικά της καθήκοντα, ενώ με την εμφάνιση της δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, από την ήττα με 1-0. Άντεξε ένα ολόκληρο ημίχρονο στην ασφυκτική πίεση των Πολωνών, ωστόσο, στο 51΄ο Μίλικ κατάφερε να “ξεκλειδώσει” την άμυνα της. Αυτό ήταν και το πρώτο παιχνίδι της Βόρειας Ιρλανδίας σε τελική φάση Euro που γνωρίζει πως αν θέλει να συνεχίσει να ονειρεύεται καλείται να επιδείξει κάτι καλύτερο σήμερα κόντρα στην Ουκρανία.

“Το πρώτο μας παιχνίδι ήταν απογοητευτικό, θα πρέπει να αλλάξουμε πολλά κόντρα στην Ουκρανία, η οποία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην αναμέτρηση με τη Γερμανία. Μπορούμε να παίξουμε καλύτερα, γνωρίζουμε ωστόσο, πως ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγάλος και θα πρέπει να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ο’Νιλ, που δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του.

Φυσικά, η ήττα από την Πολωνία έβαλε τέλος στο αήττητο σερί 12 αναμετρήσεων που έτρεχε η Βόρεια Ιρλανδία σε όλες τις διοργανώσεις (έξι νίκες, έξι ισοπαλίες), ενώ η εστία της παραβιάστηκε έπειτα από τρία παιχνίδια. Από την πλευρά του, ο τεχνικός Ο’ Νιλ δεν έχει να αντιμετωπίσει προβλήματα τραυματισμών και θα παρατάξει την καλύτερη ενδεκάδα κόντρα στην Ουκρανία με στόχο το ιδανικότερο αποτέλεσμα.