clock Παρασκευή, 24 Νοεμβρίου 2017 | 4:50:27 μμ

Άσος με handicap -1 για την Γαλλία

ΑΘΗΝΑ 15/06/2016

Επιστρέφουμε σήμερα στο κλασικό πρόγραμμα με τρία παιχνίδια και ο άσος με handicap -1 της Γαλλίας απέναντι στην Αλβανία, αποτελεί το βασικό ποντάρισμα της ημέρας, σε απόδοση 1.80

France - Albania

Πήρε αυτό που ήθελε η Γαλλία στην πρεμιέρα του Euro, έστω κι αν δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση. «Πνιγμένοι» στο άγχος οι περισσότεροι παίκτες της, οι μοναδικοί που ξεχώρισαν με τη διάθεση και τις ενέργειες τους ήταν οι δύο σκόρερ, Ζιρού και Παγιέ. Δεν «κρύφτηκαν», ζήτησαν μπάλα (ειδικά ο δεύτερος) και οδήγησαν τους «τρικολόρ» στην νίκη κόντρα στη μαχητικότατη Ρουμανία, που τους έβαλε πολύ δύσκολα. Ανακούφιση στους παίκτες, τον Ντιντιέ Ντεσάμπ και τον κόσμο, καθώς μια γκέλα στην πρεμιέρα μπορεί να περιέπλεκε τα πράγματα αναφορικά με την πρόκριση.

Σήμερα περιμένουμε οι Γάλλοι να παίξουν πιο ελεύθερα κόντρα στην Αλβανία, γνωρίζουν ότι με νίκη εξασφαλίζουν σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση. Δεν αποκλείεται να δούμε αλλαγές στην ενδεκάδα απ’ τον Ντεσάμπ, με τα γαλλικά ΜΜΕ να δίνουν ως επικρατέστερο για να μείνει εκτός ενδεκάδας τον Γκριζμάν, ο οποίος ήταν «αόρατος» στην πρεμιέρα. Πιθανότερος αντικαταστάτης του ο Μαρσιάλ, ενώ «παίζει» και ο Κομάν, που έκανε καλή εμφάνιση με τη Ρουμανία.

Καθότι υπήρξε παίκτης και προπονητής της Μαρσέιγ, δεν είναι έκπληξη ότι ο 47χρονος τεχνικός της Γαλλίας εξέφρασε την απόλυτη ικανοποίηση του για το γεγονός ότι η ομάδα του θα παίξει στο «Βελοντρόμ»: «Αυτό είναι ένα σωστό γήπεδο. Το νέο “Βελοντρόμ” θα έχει εξαιρετική ατμόσφαιρα». Σχετικά με την Αλβανία, επεσήμανε: «Είναι μια ομάδα που αμύνεται πολύ καλά, αλλά δεν είναι μόνο αυτό, αφού μπορούν να μεταφέρουν γρήγορα το παιχνίδι στην επίθεση. Δουλεύουν πολύ μέσα στο γήπεδο. Νομίζω ότι άξιζαν να ισοφαρίσουν στο τέλος με την Ελβετία».

Από την άλλη πλευρά, «πλήρωσε» το κάκιστο πρώτο 20λεπτο η Αλβανία στην πρεμιέρα της με την Ελβετία το Σάββατο και ηττήθηκε 1-0. Έχανε απ’ το 5’ λόγω της λανθασμένης εξόδου του γκολκίπερ Μπερίσα και την κεφαλιά του Σχαρ, ενώ όλα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στο 36’, όταν ο αρχηγός Τσάνα αποβλήθηκε (σωστά) με δεύτερη κίτρινη. Το πάλεψαν όσο μπορούσαν οι «αετοί», έκαναν δύο μεγάλες φάσεις με Σαντίκου και Τσικαλέσι στο πρώτο και δεύτερο μέρος αντίστοιχα, ωστόσο η αλήθεια είναι ότι γλύτωσαν σε αρκετές περιπτώσεις απ’ το δεύτερο γκολ και ηττήθηκαν δίκαια.

Υπάρχει πίκρα για το αποτέλεσμα, καθώς άπαντες επεσήμαναν ότι η αποβολή του Τσάνα ήταν το σημείο που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Ελβετίας. Πλέον τα πράγματα είναι ξεκάθαρα για την Αλβανία, που σήμερα χρειάζεται οπωσδήποτε θετικό αποτέλεσμα, ειδάλλως θα αποχαιρετήσει νωρίς τη διοργάνωση. Σπουδαίας σημασίας η απουσία του τιμωρημένου Τσάνα, οι Αλβανοί ανταποκριτές επεσήμαναν ότι ο πιθανότερος αντικαταστάτης του είναι ο Αζέτι, ωστόσο πιθανότητες να επιλεγεί έχει και ο νεαρότερος Βέσελι. Δεν αναμένονται διαφοροποιήσεις στις υπόλοιπες θέσεις του αρχικού σχήματος.

«Η κάθε ομάδα έχει τα δικά της χαρακτηριστικά. Εμείς δεν πρόκειται να αλλάξουμε τα δικά μας. Πρέπει να μπούμε πιο δυνατά στο παιχνίδι και να κλείσουμε τους χώρους. Η Γαλλία μας γνωρίζει και δε νομίζω ότι θα μας υποτιμήσει, αλλά θα μπει στο ματς με ενθουσιασμό. Αργά ή γρήγορα θα έρθει το γκολ και για εμάς, ίσως ακόμη και κόντρα στους διοργανωτές…», είπε ο Τζιάνι Ντε Μπιάζι.

Εκτίμηση:

Περιμένω πολλά με λίγα στην συγκεκριμένη αναμέτρηση και θα ποντάρω στον.. (1 με handicap -1) σε απόδοση 1.80

Επίσης για πιο τζογαδόρικο παίζεται και το.. (Γαλλία να κερδίσει και τα 2 ημίχρονα) σε απόδοση 2.60

Romania - Switzerland

Με αναγκαιότητα νίκης έρχεται η Εθνική Ρουμανίας στο σημερινό ματς απέναντι στους Ρουμάνους για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου. Παρουσίασε ένα συμπαγές σύνολο στην πρεμιέρα, χωρίς να… φοβηθεί την οικοδέσποινα Γαλλία. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Δικαιούται να «φωνάζει» για το επιθετικό φάουλ του Ζιρού που προηγήθηκε του γκολ της Γαλλίας, ενώ αντέδρασε εξαιρετικά και κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχο πέναλτι του Στάνκου οκτώ λεπτά αργότερα. Φαινόταν ότι θα καταφέρει να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό, όμως το εκπληκτικό γκολ των «τρικολόρ» στο 89′ την άφησε με άδεια χέρια.

Σημειώστε, βέβαια, ότι οι Ρουμάνοι δέχθηκαν μόλις δύο γκολ στα προκριματικά, έχοντας την καλύτερη άμυνα από κάθε άλλη ομάδα. Παράλληλα, όμως, έχουν κερδίσει μόλις το ένα από τα 14 τελευταία παιχνίδια τους σε τελική φάση EURO. «Πρόκειται για ένα εξαιρετικά σημαντικό παιχνίδι τόσο για εμάς, όσο και για ολόκληρο το ρουμανικό ποδόσφαιρο. Ελπίζουμε ότι θα είμαστε έτοιμοι σε επίπεδο μυαλού και φυσικής κατάστασης μετά το ματς με τη Γαλλία. Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να καταλάβουμε ότι αγωνιζόμαστε σήμερα απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, όπου οι περισσότεροι παίκτες της συμμετέχουν σε μεγάλα πρωταθλήματος. Παρόλα αυτά ο στόχος μας είναι η πρόκριση στην επόμενη φάση», τόνισε ο Άνχελ Ιορντανέσκου στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου.

Η Ελβετία από την πλευρά της, πέτυχε αυτό που ήθελε στην πρεμιέρα, αν και η αντίσταση των Αλβανών ήταν αξιοθαύμαστη. Κάνουν το σταυρό τους οι Ελβετοί για την ευκαιρία που απώλεσε η αλβανική ομάδα στο τέλος του αγώνα, η οποία θα οδηγούσε σε ισοπαλία. Θυμίζουμε ότι στο νικηφόρο 1-0 της πρεμιέρας ο Σαρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, ενώ η Αλβανία έμεινε με 10 παίκτες από το 36ο λεπτό. Επειδή, όμως, το αποτέλεσμα μετράει, οι Ελβετοί έρχονται στο σημερινό ματς με τρεις βαθμούς στο σακούλι, οπότε το 2Χ2 θα κλειδώσει ουσιαστικά την πρόκριση στους «16».

Ποτέ μέχρι τώρα η ελβετική ομάδα δεν έχει σημειώσει δύο νίκες σε ομίλους τελικής φάσης EURO, κάτι που επισήμανε στις χθεσινές δηλώσεις του και ο κόουτς Πέτκοβιτς, προτρέποντας τους παίκτες του να «γράψουν ιστορία». Ο 52χρονος τεχνικός πρόσθεσε με νόημα: «Η Ρουμανία θα μπορούσε να είχε κερδίσει τη Γαλλία, οπότε εμείς χρειάζεται να εμφανιστούμε σαφώς βελτιωμένοι σε σχέση με το ματς απέναντι στην Αλβανία. Ουσιαστικά, χρειάζεται να επεκτείνουμε την πολύ καλή απόδοση του πρώτου ημιώρου και στα 90 λεπτά».

Δεν πρόκειται να προχωρήσει σε ριζικές τροποποιήσεις στο αρχικό σχήμα ο Πέτκοβιτς, αν και σκέφτεται να ξεκινήσει από την αρχή τον 19χρονο εξτρέμ Εμπολό (αντί του Μεχμέντι), που πέρασε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό στο ματς με την Αλβανία.

Εκτίμηση:

Οι Ρουμάνοι μετά την πρεμιέρα είναι αναγκασμένοι να ψάξουν τη νίκη ή τουλάχιστον να αποφύγουν την ήττα. Από την πλευρά της η Ελβετία είμαι σίγουρος πως δεν θα πει όχι στον ένα βαθμό μετά την επικράτηση επί της Αλβανίας στην πρεμιέρα. Δεν αποκλείω όσο θα κυλά το παιχνίδι, οι δύο ομάδες να κάνουν συντήρηση και να "βολευτούν" στον ένα βαθμό.. (X) σε απόδοση 3.10