clock Δευτέρα, 26 Ιουνίου 2017 | 3:14:28 πμ

Με Σιράκ ή Γκόριτσα ο Πανιώνιος στο Europa League

ΑΘΗΝΑ 19/06/2017

Τη Σιράκ από την Αρμενία ή τη Γκόριτσα από τη Σλοβενία θα αντιμετωπίσει ο Πανιώνιος στον 2ο προκριματικό του Europa League. Αυτό προέκυψε μετά από την κλήρωση που έγινε σήμερα στη Νιόν. Το πρώτο ματς θα γίνει στις 13 Ιουλίου στη Νέα Σμύρνη και η ρεβάνς μία εβδομάδα αργότερα (20/7) στην έδρα της αντιπάλου.

Τα ζευγάρια του 2ου προκριματικού γύρου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - Σιράκ (Αρμενία)-Νόβα Γκόριτσα (Σλοβενία)
Παρτιζάνι (Αλβανία)/Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)/Βάσας (Ουγγαρία)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) - Ζάρια Μπάλτι (Μολδαβία)/FK Σαράγεβο (Βοσνία)
Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)/Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) - Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)/Ρούναβικ (Ν.Φερόε)
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)/Πιουνίκ Ερεβάν (Αρμενία) - Λίνγκμπι (Δανία)/Μπανγκόρ Σίτι (Ουαλία)
Γιάρναν (Ισλανδία)/Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) - Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)
Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία)/Ζέτα (Μαυροβούνιο) - ΑΪΚ (Σουηδία)/Κλάκσβικ (Ν.Φερόε)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)/Λίνκολν FC (Γιβραλτάρ) - Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)/Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)
Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)/Ατλαντας (Λιθουανία) - Σκεντέρμπεου (Αλβανία)/Σαντ Χούλια (Ανδόρα)
Ζίρε (Αζερμπαϊτζάν)/Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο) - Αστρα Τζούρτζιου (Ρουμανία)
Χάουγκεσουντ (Νορβηγία)/Κόλερεϊν (Β.Ιρλανδία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία)/Πέλιστερ (ΠΓΔΜ)
Μπρόντμπι (Δανία) - Βάασα (Φινλανδία)/Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
Νόρσεπινγκ (Σουηδία)/Πρίστινα (Κόσοβο) - Σεντ Τζόνστον (Σκωτία)/Τρακάι (Λιθουανία)
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) - Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)/Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)
Νόμε Κάλιου (Εσθονία)/B36 Τόρσαβν (Ν.Φερόε) - Βιντεότον (Ουγγαρία)/Μπαλζάν (Μάλτα)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)/Τίρανα (Αλβανία) - Σεϊναγιόκι (Φινλανδία)/KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)
Βαλέτα (Μάλτα)/Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) - Ουτρέχτη (Ολλανδία)
Βοϊβοντίνα (Σερβία)/Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία) - Μπραν (Νορβηγία)
Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)/Λιεπάγια (Λετονία) - Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία)/Σούντουβα (Λιθουανία)
Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) - Γιαγκιελόνια (Πολωνία)/Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)
Ρέιντζερς (Σκωτία)/Νίντερκορν (Λουξεμβούργο) - ΑΕ Λεμεσού (Κύπρος)/Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ)
Τσικούρα (Λευκορωσία)/Αλταχ (Αυστρία) - Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία)
Εστερσουντς (Σουηδία) - Γαλατασαράι (Τουρκία)
Μλάντοστ (Σερβία)/Ιντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)/Μιλσάμι (Μολδαβία)
Μπάλα Τάουν (Ουαλία)/Βαντούζ (Λιχτενστάιν) - Οντς (Νορβηγία)/Μπαλιμένα Γιουν. (Β. Ιρλανδία)
Βέντσπιλς (Λετονία)/Βαλούρ (Ισλανδία) - Ντομζάλε (Σλοβενία)/Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)
Ιρτις (Καζακστάν)/Ντούναβ Ρούσε (Βουλγαρία) - Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)/Φλοριάνα (Μάλτα)
Αμπερντίν (Σκωτία) - Ορντάμπασι (Καζακστάν)/Σιρόκι Μπρίγεκ (Βοσνία)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)/Γελγκάβα (Λετονία) - Μίντιλαντ (Δανία)/Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) - Μλάντοστ (Μαυροβούνιο)/Γκαντζασάρ (Αρμενία)
Ντάτσια Κισινάου (Μολδαβία)/Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) - Κόνα Κάι Νόμαντς (Ουαλία)/Ελσίνκι (Φινλανδία)
Τρέντσιν (Σλοβακία)/Τορπέντο (Γεωργία) - Μπνέι Γεχούντα (Ισραήλ)
Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)/Οσιγεκ (Κροατία) - Λουκέρνη (Ελβετία)

Εύκολη κλήρωση για τις κυπριακές ομάδες

Εύκολη αποστολή θα έχει ο ΑΠΟΕΛ στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. Οι πρωταθλητές Κύπρου θα αναμετρηθούν τον Ιούλιο με τη Ντουντελάνζ. Το πρώτο ματς θα γίνει στο ΓΣΠ της Λευκωσίας και η ρεβάνς στο Λουξεμβούργο.

Η κλήρωση για τους πρώτους δύο προκριματικούς της επόμενης διοργάνωσης έγινε στη Νιόν σήμερα, μόλις 17 ημέρες μετά τον τελικό της προηγούμενης.

Πρόκειται για τους πρωταθλητές των χωρών της UEFA κι αυτό σημαίνει ότι τα 17 ζευγάρια του β΄ προκριματικού θα μπουν στην κλήρωση της 14ης Ιουλίου (δηλαδή ανάμεσα στον α΄ και τον β΄ αγώνα) μαζί με τον Ολυμπιακό, τη Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) και την Βιτορούλ Κονστάντσα (Ρουμανία) τις τρεις ομάδες που έχουν περάσει απευθείας στην επόμενη φάση.

Τα ζευγάρια του 1ου προκριματικού (27/28 Ιουνίου και στις 4/5 Ιουλίου)

1. Βίκινγκουρ (Νησιά Φερόες)-Τρέπκα '89 (Κόσοβο)
2. Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Ταλίν (Εσθονία)
3. Αλασκερτ (Αρμενία)-Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)
4. Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Europa (Γιβραλτάρ)
5. Λίνφιλντ (Βόρια Ιρλανδία)-Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)

2ος προκριματικός (11/12 και 18/19 Ιουλίου)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)
Ζαλγκίρις (Λιθουανία)-Λουντογκορέτς (Βουλγαρία)
Καραμπάχ (Αζερμπαιτζάν)-Σαμτρεντία (Γεωργία)
Παρτιζάν (Σερβία)-Μπούντουτστοστ (Μαυροβούνιο)
Νικητής 2-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Σερίφ (Μολδαβία)-Κουκές (Αλβανία)
Αστάνα (Καζακστάν)-Σπάρτακ Γιουρμάλα (Λετονία)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Νικητής 3
Ζίλινα (Σλοβακία)-Κοπεγχάγη (Δανία)
Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)-Χόνβεντ (Ουγγαρία)
Ριέκα (Κροατία)-Νικητής 4
Μάλμε (Σουηδία)-Βαντάρ (ΠΓΔΜ)
Ζρίνσκι (Βοσνία)-Μάριμπορ (Σλοβενία)
Ντάνταλκ (Ιρλανδία)-Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία)-Νικητής 1
Νικητής 5-Σέλτικ (Σκωτία)
Μαριεχάμν (Φινλανδία)-Λέγκια Βαρσοβία (Πολωνία)

Παράλληλα, διπλό ταξίδι στο Γιβραλτάρ θα πραγματοποιήσουν οι δύο υπριακές ομάδες που μετέχουν στον 1ο προκριματικό του Europa League. Η ΑΕΚ Λάρνακας και η ΑΕ Λεμεσού είχαν μια πολύ εύκολη κλήρωση σήμερα στη Νιόν.

Τα 40 ζευγάρια του 1ου προκριματικού γύρου (29 Ιουνίου - 6 Ιουλίου)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Τίρανα (Αλβανία)
Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)-Ατλαντας (Λιθουανία)
Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)-Βάσας (Ουγγαρία)
Ορντάμπασι (Καζακστάν)-Σιρόκι Μπρίγεκ (Βοσνία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Φλοριάνα (Μάλτα)
Βαλέτα (Μάλτα)-Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο)
Βέντσπιλς (Λετονία)-Βαλούρ (Ισλανδία)
Σεντ Τζόνστον (Σκωτία)-Τρακάι (Λιθουανία)
Οντς (Νορβηγία)-Μπαλιμένα Γιουν. (Β. Ιρλανδία)
Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία)-Σούντουβα (Λιθουανία)
Μλάντοστ (Σερβία)-Ιντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)
Τσικούρα (Λευκορωσία)-Αλταχ (Αυστρία)
Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)-Μιλσάμι (Μολδαβία)
Παρτιζάνι (Αλβανία)-Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)
Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Οσιγεκ (Κροατία)
Ζάρια Μπάλτι (Μολδαβία)-FK Σαράγεβο (Βοσνία)
Μπάλα Τάουν (Ουαλία)-Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
Βάασα (Φινλανδία)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
Κόνα Κάι Νόμαντς (Ουαλία)-Ελσίνκι (Φινλανδία)
Σεϊναγιόκι (Φινλανδία)-KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)
Σιράκ (Αρμενία)-Νόβα Γκόριτσα (Σλοβενία)
Ζιρά (Αζερμπαϊτζάν)-Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο)
Βοϊνοντίνα (Σερβία)-Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)
Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)-Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο)
Ρέιντζερς (Σκωτία)-Νίντερκορν (Λουξεμβούργο)
Ντομζάλε (Σλοβενία)-Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)
Κρουσέιντερς (Β.Ιρλανδία)-Λιεπάγια (Λετονία)
Νόμε Κάλιου (Εσθονία)-Β36 Τόραβν (Ν.Φερόε)
Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)-Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)
Ντάτσια Κισινάου (Μολδαβία)-Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)
Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)-Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)
Ιρτις (Καζακστάν)-Ντούναβ Ρούσε (Βουλγαρία)
Γιαγκιελόνια (Πολωνία)-Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)
Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία)-Ζέτα (Μαυροβούνιο)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Λίνκολν FC (Γιβραλτάρ)
Mίντιλαντ (Δανία)-Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Ρούναβικ (Ν.Φερόε)
\Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Γελγκάβα (Λετονία)
Λίνγκμπι (Δανία)-Μπανγκόρ Σίτι (Ουαλία)
Τρέντσιν (Σλοβακία)-Τορπέντο (Γεωργία)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)-Πέλιστερ (ΠΓΔΜ)
Μλάντοστ (Μαυροβούνιο)-Γκαντζασάρ (Αρμενία)
Βιντεότον (Ουγγαρία)-Μπαλζάν (Μάλτα)
ΑΕ Λεμεσού (Κύπρος)-Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ)
Σκεντέρμπεου (Αλβανία)-Σαντ Χούλια (Ανδόρα)
Χάουγκεσουντ (Νορβηγία)-Κόλερεϊν (Β.Ιρλανδία)
Γιάρναν (Ισλανδία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)
Νόρσεπινγκ (Σουηδία)-Πρίστινα (Κόσοβο)
ΑΪΚ (Σουηδία)-Κλάκσβικ (Ν.Φερόε)


Σχετικά Videos