ΧΑΝΤΜΠΟΛ-ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο ΑΣΕ Ορμή το τρόπαιο

ΧΑΝΤΜΠΟΛ-ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο ΑΣΕ Ορμή το τρόπαιο
Το τρίτο Κύπελλο στην ιστορία του και κατέκτησε στην Αρτα ο ΑΣΕ Ορμή. Οι Πατρινές επικράτησαν στον τελικό του final 4, 18-17 της Νέας Ιωνίας και απέδειξαν την κυριαρχία τους στο θεσμό αφού τα τελευταία τέσσερα χρόνια έχουν κατακτήσει τρεις φορές τον τίτλο, με μοναδική διακοπή το 2008, όπου το σήκωσε η πολυνίκης του θεσμού, Αναγέννηση Αρτας.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι, με καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο τίτλος κρίθηκε, με τέρμα που σημείωσε η Ατσκάρ 40’’ πριν τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (πρώτη αναφέρεται η Νέα Ιωνία): 4-5, 6-10, 10-12, 13-14, 14-15 και 17-18

Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: 3/4-1/3

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
(Σ. Ναΐσίδου): Γκέργκινα, Κρούμοβα, Μαυρογεώργη 1, Λαφάρα 2, Παπανικολάου, Έλληνα 2, Μπότσμαν 4, Λογδανίδου 4, Αμαξινεσέι, Σλιάκοβα 1, Μάσα, Μπράμου, Κατσιλιάνου, Παλαμαρίου 3

ΑΣΕ ΟΡΜΗ
(Ε. Πιπελίδης): Κόρρα, Ποιμενίδου 4, Καράγιωργα, Καζάκη 1, Στράτου 2, Φρέσερ 1, Σεμετσένκο, Σταρσίνοφ, Καρέλα, Σκίπορ 3, Κουκουλομάτη, Ρώσση, Ντάτσμαν 3, Άτσκαρ 4

 Οι κυπελλούχοι Ελλάδας από το 1987

1987: ΓΕ Βέροιας   
1988: Αθηναϊκός  
1989: ΓΕ Βέροιας   
1990: ΓΕ Βέροιας   
1991: ΓΕ Βέροιας   
1992: ΓΕ Βέροιας   
1993: ΓΕ Βέροιας   
1994: ΑΣΕ Δούκα   
1995: Αθηναϊκός
1996: ΓΕ Βέροιας   
1997: Αθηναϊκός   
1998: Αναγέννηση Αρτας   
1999: Αναγέννηση Αρτας  
2000: Αναγέννηση Αρτας   
2001: Αναγέννηση Αρτας   
2002: Αναγέννηση Αρτας   
2003: Αναγέννηση Αρτας   
2004: Αναγέννηση Αρτας   
2005: Αναγέννηση Αρτας   
2006: Αναγέννηση Αρτας
2007: ΑΣΕ Ορμή   
2008: Αναγέννηση Αρτας   
2009: ΑΣΕ Ορμή   
2010: ΑΣΕ Ορμή

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των 12 φάιναλ φορ του Κυπέλλου γυναικών:
   
5-6 Ιουνίου 1999, Κοζάνη

Ημιτελικοί:   
Νέα Ιωνία-Φοίνικας Πάτρας         27-24   
Αναγέννηση Αρτας-Φίλιππος Βέροιας 43-26   
Μικρός Τελικός: Φίλιππος Βέροιας-Φοίνικας Πάτρας  34-27   
Τελικός: Αναγέννηση Αρτας-Νέα Ιωνία        32-25

13-14 Μαΐου 2000, Νεάπολη Θεσσαλονίκης
   
Ημιτελικοί:   
Αναγέννηση Αρτας-Μακεδονικός      24-21   
Φίλιππος Βέροιας-Νέα Ιωνία        24-20   
Μικρός τελικός: Μακεδονικός-Νέα Ιωνία             23-16   
Τελικός: Αναγέννηση Αρτας-Φίλιππος Βέροιας 33-27

6-7 Απριλίου 2001, Πάτρα

Ημιτελικοί:
Θρίαμβος Πατρών-Μακεδονικός       21-19
Αναγέννηση Αρτας-Παναθλητικός     34-20
Τελικός: Αναγέννηση Αρτας-Θρίαμβος Πατρών  39-22
   
13-14 Απριλίου 2002, Αρτα
   
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Αρτας-Παναθλητικός     39-24
Μακεδονικός-Νέα Ιωνία             25-20
Τελικός: Αναγέννηση Αρτας-Μακεδονικός      35-23

5-6 Απριλίου 2003, Μίκρα

Ημιτελικοί:
Θρίαμβος Πατρών-Ελπίδες Δράμας    26-25
Αναγέννηση Αρτας-Νέα Ιωνία        25-22
Τελικός: Αναγέννηση Αρτας-Θρίαμβος Πατρών  31-21
   
28-29 Φεβρουαρίου 2004, Πάτρα

Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Αρτας-Νέα Ιωνία        31-18
ΑΣΕ Ορμή-Μακεδονικός              28-24
Τελικός: Αναγέννηση Αρτας-ΑΣΕ Ορμή         31-24

13-14 Μαΐου 2005, Δράμα

Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Αρτας-Ελπίδες Δράμας   33-17
ΑΣΕ Ορμή-Παναθλητικός             27-16
Τελικός: Αναγέννηση Αρτας-ΑΣΕ Ορμή         33-32

29-30 Απριλίου 2006, Αμύνταιο

Ημιτελικοί:
ΑΣΕ Ορμή-Αθηναϊκός                32-30
Αναγέννηση Αρτας-Νέα Ιωνία        39-25
Τελικός: Αναγέννηση Αρτας-ΑΣΕ Ορμή         33-26

12-13 Μαΐου 2007, Βέροια

Ημιτελικοί:
ΑΣΕ Ορμή-Ελπίδες Δράμας           32-14
Αναγέννηση Άρτας-ΓΣ Δράμας        47-14
Τελικός: ΑΣΕ Ορμή-Αναγέννηση Άρτας         26-23

23-24 Φεβρουαρίου 2008, Γιαννιτσά

Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Αρτας-Εθνικός Κοζάνης  41-19
ΑΣΕ Ορμή-Νέα Ιωνία                34-27
Τελικός: Αναγέννηση Αρτας-ΑΣΕ Ορμή         27-26

21-22 Φεβρουαρίου 2009, Βύρωνας

Ημιτελικοί:
Νέα Ιωνία-Αναγέννηση Βύρωνα       34-29
ΑΣΕ Ορμή-Ελπίδες Δράμας-ΑΣΕ Ορμή  41-24
Τελικός: ΑΣΕ Ορμή-Νέα Ιωνία                30-20

20-21 Μαρτίου 2010, Άρτα

Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Αρτας-Νέα Ιωνία        26-29
ΑΣΕ Ορμή-Μακεδονικός              42-28
Τελικός: ΑΣΕ Ορμή-Νέα Ιωνία                18-17

Σχετικά Videos

Powered by TUODY Software