Ανατροπή και ιστορική πρόκριση για Αστέρα

Δύο γκολ στα τελευταία λεπτά έδωσαν την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa League στον Αστέρα Τρίπολης, με τη νίκη 3-1 επί της Μάιντς μετά από το 1-0 της Γερμανίας.

Οι Αρκάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με σέντρα σουτ του Πάμπλο ντε Μπλάσις στο 30ό λεπτό κι ενώ είχαν σπαταλήσει ήδη δύο ευκαιρίες.

Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση με τον Για Τσέολ Κου (36') και προκάλεσε αναστάτωση στις τάξεις των γηπεδούχων, που χρειάζονταν πλέον δύο τέρματα για να προχωρήσουν στην επόμενη φάση.

Στο 68ο λεπτό, ο Ντε Μπλάσις από σκόρερ χρίστηκε δημιουργός και έδωσε την ευκαιρία στον Πάμπλο Μάτσα να ανακτήσει το προβάδισμα για λογαριασμό του Αστέρα.

Ο Στάικος Βεργέτης τα έπαιξε όλα για όλα κι έδωσε εντολή ακόμα και στον στόπερ Καλιφά Σανκαρέ να περάσει στην επίθεση, στην αναζήτηση τρίτου γκολ, το οποίο εν τέλει βρήκε ξανά ο Μάτσα (μετά από κεφαλιά πάσα του Σανκαρέ) στο 86ο λεπτό.

Το 3-1 έδωσε την πρόκριση στον Αστέρα, ο οποίος θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στην κλήρωση των πλέι οφ του Europa League την Παρασκευή.