Έγραψε ιστορία ο Αστέρας, πρόκριση στους ομίλους

Ο Αστέρας Τρίπολης προκρίθηκε στη φάση των ομίλων του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία του, παρά την ήττα με 3-1 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Κύπρο και χάρη στο 2-0 της Αρκαδίας.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Γκοϊάν και στη συνέχεια έχασε ορισμένες ευκαιρίες για να "κλειδώσει" την πρόκριση.

Οι Ισραηλινοί ήταν κι αυτοί σπάταλοι με τις ευκαιρίες τους, μέχρι τα τελευταία λεπτά του 1ου μέρους και την ισοφάριση του Μπάντας.

Στο 2ο μέρος, οι τύποις γηπεδούχοι (αγωνίζονται στην Κύπρο λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στο Ισραήλ) είχαν την υπεροχή και σημείωσαν ακόμα δύο γκολ, με πέναλτι του Ζάχαβι στο 54' και πλασέ του Πρίτσα στο 75'.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, οι Ισραηλινοί είχαν μία μεγάλη ευκαιρία και ένα δοκάρι, αλλά το 3-1 παρέμεινε μέχρι τέλους και ο Αστέρας προκρίθηκε χάρη στο εκτός έδρας γκολ.