Ο απίστευτος Τότι προκάλεσε δάκρυα στη Ρώμη

Ο 39χρονος Φραντσέσκο Τότι βρίσκεται σε ανοιχτή ρήξη με τον προπονητή του στη Ρόμα, Λουτσιάνο Σπαλέτι, ωστόσο κατάφερε μέσα σε τρία λεπτά να κάνει το κοινό των "τζιαλορόσι" να παραλληρεί, αφού σημείωσε δύο γκολ με το που πέρασε αλλαγή κόντρα στην Τορίνο κι έδωσε στην ομάδα του τη νίκη.

Ο εμβληματικός καπιτάνο των Ρωμαίων μπήκε στον αγώνα στο 86', μία εβδομάδα μετά από τον τσακωμό του με τον Σπαλέτι στο προηγούμενο παιχνίδι, όπου και πάλι σκόραρε ως αλλαγή και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 3-3 με την Αταλάντα.

Αυτήν τη φορά η Ρόμα ήταν πίσω στο σκορ με 1-2 (το γκολ της Ρόμα ο Κώστας Μανωλάς), ωστόσο με την πρώτη επαφή με την μπάλα, ο Ιταλός επιθετικός ισοφάρισε σε 2-2. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Τότι ευστόχησε και οι τρεις βαθμοί της νίκης κατέληξαν στην ομάδα του, που πλέον βάζει πλώρη για τα πλέι οφ του Champions League μέσω της τρίτης θέσης της Serie A.

Δάκρυσαν για τον αρχηγό

Όπως ήταν φυσικό, οι φίλαθλοι της Ρόμα που πίνουν νερό στο όνομα του Τότι, εκστασιάστηκαν από την ανατροπή δια ποδός καπιτάνο. Ορισμένοι εξ αυτών που βρέθηκαν στις κερκίες του "Ολίμπικο", μάλιστα, δεν κατάφεραν να συγκρατήσουν τα συναισθήματά τους και αναλύθηκαν σε δάκρυα.

Το ίδιο έκανε και ο Στέφανο Ναπολεόνι, πρώην παίκτης του Ατρομήτου και του Λεβαδειακού και πλέον της Μπασακσεχίρ, γνωστός φίλαθλος της Ρόμα, ο οποίος έγραψε στο instagram: "Με έκανες να δακρύσω. Πάμε Ρόμα. Τιμή μας Φραντσέσκο Τότι. 303 (σ.σ. τα γκολ του)".