Μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή Ολυμπιακού

Σπουδαίας σημασίας νίκη με 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης πήρε ο Ολυμπιακός, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Super League. Οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν και τον διαιτητή Βάτσιο με γκολάρα του Φορτούνη στο 54’ και τέρμα του Μάριν στο 93’.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είχε συνέπεια στην απόδοσή του. Μάλιστα, οι Αρκάδες προηγήθηκαν με το ανύπαρκτο πέναλτι του Μάσα στο 27’ (ο Μάσα πλάσαρε τον Λεάλι και στη συνέχεια έπεσε πάνω του), ωστόσο μέχρι εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός είχε προλάβει να δημιουργήσει τέσσερις καλές στιγμές. Στο 2’, ο Φορτούνης έπιασε το σουτ, αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ στο 10’, το βολέ του Μανθάτη πέρασε λίγο άουτ. Στο 12’, ο Ιταλός πορτιέρο του Αστέρα απέκρουσε πάνω στην έξοδο το πλασέ του Φορτούνη, ενώ στο ίδιο λεπτό απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Μποτία.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όχι μόνο δεν απείλησε ουσιαστικά ο πρωταθλητής Ελλάδας, αλλά κινδύνεψε να δεχτεί κι άλλο γκολ, χάρη στα σοβαρά αμυντικά προβλήματα που εμφανίστηκαν και σήμερα, αφού Μποτία, Λεάλι, Φιγκέιρας και Βιάνα έκαναν όλοι τους από ένα σοβαρό λάθος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ντοναρούμα να προσθέτει μια ακόμη εντυπωσιακή επέμβαση στο ενεργητικό του, σε κεφαλιά του Βιάνα στο 51'. Όμως ο γκολκίπερ του Αστέρα δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα τρία λεπτά αργότερα, όταν τρομερό σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής βρήκε πρώτα στο εσωτερικό του οριζόντιου δοκαριού και εν συνεχεία κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-1.

Στο 73' από στρώσιμο του Ιντέγε ο Φορτούνης σούταρε πάνω στον Ντοναρούμα, ενώ έξι λεπτά μετά ο Μαρίν απείλησε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα αλλά ο Ιταλός γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ! Στο 87' ο Ιντέγε αστόχησε με το κεφάλι, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φορτούνης δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση στην παλικαρίσια προσπάθεια του Σεμπά.

Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε δια ποδός Μαρίν αμέσως μετά. Ο Γερμανός έβγαλε σε θέση γκολ τον Ντε λα Μπέγια, την βολίδα του Ισπανού έσωσε και πάλι ο Ντοναρούμα αλλά στο ριμπάουντ ήρθε ο Μαρίν και με περιπετειώδη τρόπο η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 2-1 στο Φάληρο!