Γκέλα για τη Γιουβέντους, 8/8 η Νάπολι

Το "Alianz Stadium" του Τορίνο, η πιο ισχυρή έδρα του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου, έπεσε μετά από δύο χρόνια. Η Λάτσιο πέρασε με 2-1 από την έδρα της Γιουβέντους, σε ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Serie A.

Πρώτη εντός έδρας ήττα για την πρωταθλήτρια Ιταλίας μετά από 40 αγώνες πρωταθλήματος, στους οποίους είχε 37 νίκες και μόλις τρεις ισοπαλίες.

Ήρωας του παιχνιδιού ήταν ο Θωμάς Στρακόσια (γιος του παλιού γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Φώτη), ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Ντιμπάλα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πέντε βαθούς μπροστά από τη Γιουβέντους βρίσκεται πλέον η Νάπολι, μετά την νίκη τίτλου (1-0) εναντίον της Ρόμα στο "Ολύμπικο". Το γκολ πέτυχε ο Λορέντσο Ινσίνιε στο 20ό λεπτό, ενώ στο 58' αποχώρησε τραυματίας ο Κώστας Μανωλάς.