Με το... δεξί η Εθνική στα προκριματικά του EURO 2020

Η Εθνική άρχισε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του EURO 2020, καθώς επικράτησε 2-0 του Λιχτενστάιν στο Βαντούζ και πλέον ετοιμάζεται για τη Βοσνία με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσαν ο Φορτούνης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45΄+1) και ο Τάσος Δώνης στο 80΄. Πλέον η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες βασικών παικτών, φιλοδοξεί να κάνει δύο τις νίκες της την προσεχή Τρίτη (26/3) με τη Βοσνία στη Ζένιτσα.

Παρά το γεγονός πως η Εθνική πήρε το προβάδισμα, στα τελειώματα υπήρχε άγχος. Οι διεθνείς μας πίεσαν ειδικά στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης την εστία των γηπεδούχων χάνοντας σωρεία ευκαιριών. Τελικά στο 80’ από ένα υποδειγματικό τελείωμα του Τάσου Δώνη μετά από υπέροχη ασίστ του Μασούρα έγινε το 2-0.

Πολύ καλός για την Εθνική ο Κουρμπέλης, πολλή δουλειά στο κέντρο από Ζέκα και Σάμαρη, αλλά ο Φορτούνης με το γκολ έκανε τη δουλειά, αλλά και τον Μασούρα να είναι δραστήριος, να έχει την ασίστ στο δεύτερο γκολ, αλλά να χάνει και πολλές ευκαιρίες. Ανησυχία πλέον για το πρόβλημα του Μήτρογλου στη γάμπα, που θα κάνει αγώνα δρόμου, αν μπορέσει, για να προλάβει το παιχνίδι της Τρίτης με τη Βοσνία.

Λιχτενστάιν (4-5-1): Μπίχελ, Γκοπέλ, Κούφμαν, Βέιζερ, Σαλάνοβιτς, Μάρτιν Μπίχελ (67’Ζέλε), Γκούμπσελ (77’ Γιλντίζ), Χάσλερ (86’ Φρικ), Γουλφίνγκερ, Ρεχστέινερ, Πολβερίνο

Ελλάδα (4-3-3): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Κουρμπέλης, Σιόβας, Κούτρης, Ζέκα, Σάμαρης, Μπακασέτας (71’ Κολοβός), Φορτούνης (83’ Κουλούρης), Μασούρας, Μήτρογλου (23’λ.τρ. Δώνης)