Πάλεψε, ανέτρεψε το 2-0 και πήρε βαθμό στη Βοσνία η Εθνική!

Το κάκιστο πρώτο ημίχρονο παραλίγο να κοστίσει στην Εθνική ομάδα την (πρώτη) ήττα στο 10ο προκριματικό όμιλο του EURO 2020.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο (10΄ Βίσκα, 15΄ Πιάνιτς) από τη Βοσνία στη Ζένιτσα, μεταμορφώθηκε όμως στην επανάληψη κι έφυγε με βαθμό από το «Μπίλινο Πόλιε», χάρις στα γκολ των Φορτούνη στο 64΄ (πέναλτι) και Κολοβού στο 85΄.

Παρότι λοιπόν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο πρώτο 15λεπτο και παρά το γεγονός ότι οι διεθνείς δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν ούτε στα αυτονόητα, κάνοντας ορατό το ενδεχόμενο συντριβής, η Εθνική μας ομάδα έμεινε όρθια στη Ζένιτσα, έδειξε χαρακτήρα και μέταλλο και το τελικό 2-2 περισσότερο αφήνει ικανοποιημένους τους γηπεδούχους παρά τη γαλανόλευκη, που θα μπορούσε να πάρει και το τρίποντο, αν παρουσιαζόταν λίγο πιο προσεχτική στα τελευταία λεπτά, όταν και είχε κλείσει τους γηπεδούχους στα καρέ τους.

Κομβικό ήταν το 65ο λεπτό, όταν ο Πιάνιτς έκανε σκληρό φάουλ στον Ζέκα και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να έχει αριθμητικό πλεονέκτημα για το υπόλοιπο του αγώνα.

Οι Φορτούνης (64' με πέναλτι) και Κολοβός (85') με εντυπωσιακά δυνατή κεφαλιά, μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία, σημείωσαν τα δυο γκολ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, που έκανε σπουδαίο βήμα στην προσπάθειά της για κατάληψη μιας εκ των δυο πρώτων θέσεων που στέλνουν στα τελικά του Euro 2020.

Συμπερασματικά, άλλη ομάδα ήταν η Εθνική μετά το 20λεπτο, έπαιξε ορθολογικά και πήρε αποτέλεσμα κόντρα σε έναν αντίπαλο που στο τέλος έκανε... καθυστερήσεις για να μη χάσει!

ΒΟΣΝΙΑ (Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπίκατσιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Βίστσα, Ντούλγεβιτς (80' Μιλόσεβιτς), Τζέκο (90' Γκόγιακ), Τσίμιροτ (93' Κρούνιτς), Σούνγιτς, Ζουκάνοβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μπακάκης (80' Κουλούρης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης (66' Κολοβός), Μπουχαλάκης (46' Μασούρα), Ζέκα, Σάμαρης, Φορτούνης, Δώνης.