Πέρασε από την Ξάνθη με ανατροπή η ΑΕΚ

H AEK εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα με την Ξάνθη και με τρία γκολ ανέτρεψε το σε βάρος της 1-0, επικρατώντας 1-3 της ακριτικής ομάδας για την 27η αγωνιστική της Super League

Με πολλές αλλαγές στη βασική 11άδα, αποτέλεσμα της διάθεσης για αποφασιστικό rotation από τον Χιμένεθ, η ομάδα του Ισπανού ήταν καλύτερη από το πρώτο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι της έλειπαν οι κλασικές ευκαιρίες. Κόντρα στην εικόνα του αγώνα ωστόσο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33΄ όταν ο Κασάδο σέντραρε από τα αριστερά, ο Κάστρο έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ήταν φανερά αναβαθμισμένη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και με τις αλλαγές του Χιμένεθ να δίνουν πνοή, πίεσε ασφυκτικά την Ξάνθη. Το 1-1 έγινε με κοντινή προβολή του προωθημένου Οικονόμου στο 68' ενώ δυο λεπτά αργότερα, ο Πόνσε με ένα γκολ-σήμα κατατεθέν της εκτελεστικής του δεινότητας έκανε το 1-2. Στις καθυστερήσεις και ενώ η Ξάνθη είχε αφήσει χώρους προσπαθώντας να ισοφαρίσει, ο Μπογέ έφυγε στην αντεπίθεση και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαριέντος, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο, Κοβάτσεβιτς, Ντίρεσταμ, Καμαρά (74' Μελιόπουλος), Ουίλιαμ (78' Μπρίτο), Γέντρισεκ (58' Καντά), Κάστρο.

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ, Αλέφ, Γαλανόπουλος (79' Σιμόες), Μάνταλος, Κλωναρίδης (55' Λιβάγια), Αλμπάνης (66' Μπογέ), Πόνσε.