Απίστευτο φινάλε και πρόκριση θρίλερ στους τελικούς για Ράπτορς

Ο Καγουάι Λέοναρντ πήρε από το χέρι τους Ράπτορς και τους έστειλε μόνος του στους Τελικούς της Ανατολής, όπου θα συναντήσουν τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Σε μία επίδειξη καρδιάς και ταλέντου, ο σταρ του Τορόντο οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 92-90 στο Game 7 επί των Σίξερς, σημειώνοντας ένα από τα πιο τυχερά buzzer-beater όλων των εποχών!

Κι αν το buzzer-beater του ήταν τυχερό, τίποτα άλλο δεν ήρθε στην τύχη για τον Λέοναρντ, σε μία βραδιά όπου νίκησε μόνος του την Φιλαντέλφεια, σημειώνοντας 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Έβαλε έτσι το κερασάκι στην τούρτα σε μία απίστευτη εμφάνιση, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 41 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 43 λεπτά συμμετοχής, σε ένα από τα πιο... clutch σόου στην σύγχρονη ιστορία του ΝΒΑ.

Ο Σερτζ Ιμπάκα με 17 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Λέοναρντ, με τον Πασκάλ Σιάκαμ να προσθέτει 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ (αλλά 6/18 σουτ), ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 17 πόντους και ο Τζίμι Μπάτλερ 16 πόντους.