Η Τότεναμ σταμάτησε τη Μάντσεστερ Σίτι, νίκες για Λίβερπουλ, Άρσεναλ

Ισόπαλο 2-2, με τη βοήθεια και του VAR, έληξε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στην Premier League, μεταξύ Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ, που έγινε στο "Etihad Stadium".

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Στέρλινγκ, όμως οι "πετεινοί" ισοφάρισαν 3 λεπτά αργότερα με αριστερό πλασέ του Λαμέλα. Στο 35' ο Αγκουέρο με πλασέ παραβίασε την εστία του Λορίς για το 2-1, όμως στο 56', ο Μόουρα με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Η Σίτι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε γκολ με τον Ζεσούς, το οποίο όμως ακυρώθηκε από το VAR. Ο Αγκουέρο αντέδρασε όταν κλήθηκε να γίνει αλλαγή στο 65' από τον Ζεζούς, κάτι που το έδειξε και στον προπονητή του, Πεπ Γκουαρδιόλα την ώρα που πήγαινε να καθίσει στον πάγκο.

Η Λίβερπουλ πέτυχε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Με τέρματα των Μανέ (45+1') και Φιρμίνο, η ομάδα του Κλοπ επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Σαουθάμπτον και προπορεύεται στον πίνακα της βαθμολογίας. Ο Ντάνι Ίνγκς μείωσε για τους "Άγιους" μετά από λάθος του Αντριάν.

Έβαλε... δύσκολα η Μπέρνλι στην Άρσεναλ, αλλά τελικά οι "κανονιέρηδες" κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-1. Ο Λακαζέτ άνοιξε το σκορ στο 13' και ο Μπαρνς ισοφάρισε στο 43'. Τη λύση έδωσε στο 64' πάλι ο Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος ήταν και ο σκόρερ της νίκης της Άρσεναλ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 1-0 επί της Νιούκαστλ. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το ματς (δέχθηκε κίτρινη κάρτα).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Άρσεναλ - Μπέρνλι 2-1 (13' Λακαζέτ, 64' Ομπαμεγιάνγκ / 43' Μπαρνς)
Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 1-2 (71' Λουίζ / 2' πεν. Κινγκ, 12' Γουίλσον)
Μπράιτον - Γουέστ Χαμ 1-1 (65' Τροσάρντ / 61' Χαβιέρ Ερνάντες)
Έβερτον - Γουότφορντ 1-0 (10' Μπέρναρντ)
Νόριτς - Νιούκαστλ 3-1 (32' 63' 75' Πούκι / 90+3' Σέλβι)
Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 1-2 (83' Ινγκς / 45+1' Μανέ, 71' Φιρμίνο)
Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 2-2 (20' Στέρλινγκ, 35' Αγκουέρο / 23' Λαμέλα, 56' Μόουρα)