Άνετη νίκη για την Ντόρτμουντ κόντρα στην Άουγκσμπουργκ

Σαν... σίφουνας πέρασε η Φορτούνα Ντίσελντορφ από την Βρέμη, σημειώνοντας το πρώτο "διπλό" στην πρεμιέρα της εφετινής Bundesliga. Η ομάδα του Φούνκελ επικράτησε 3-1 της Βέρντερ του Στέφανου Καπίνο, ο οποίος έμεινε στον πάγκο.

Όσον αφορά στην Ντόρτμουντ, αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 1ο λεπτό εντός έδρας από την Άουγκσμπουργκ, τελικά πήρε μια άνετη νίκη με 5-1.

Με 3 τέρματα στο τελευταίο 10λεπτο, η Φράιμπουργκ νίκησε 3-0 την Μάιντς, ενώ η Λεβερκούζεν χρειάστηκε το γκολ του Βόλαντ στο 69ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση της Πάντερμπορντ (3-2).

Η δεύτερη -έως τώρα- ισοπαλία της πρεμιέρας, μετά το χθεσινό (16/7) 2-2 της Μπάγερν απέναντι στην Χέρτα Βερολίνου, σημειώθηκε στο Borussia-Park, όπου η Γκλάντμπαχ έμεινε στο 0-0 με την Σάλκε, ενώ η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 2-1 της Κολωνίας.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Μπάγερν - Χέρτα 2-2 (24' 60' πεν. Λεβαντόβσκι / 36' Λουντεμπακιό, 39' Γκρούγκιτς)
Λεβερκούζεν - Πάντερμπορν 3-2 (10' Μπέιλι, 19' Χάβερτζ, 69' Φόλαντ / 15' Μίχελ, 25' Μαμπά)
Ντόρτμουντ - Άουγκσμπουργκ 5-1 (3' 59' Αλκάθερ, 51' Σάντσο, 57' Ρόις, 82' Μπραντ / 1' Νίντερλεχνερ)
Φράιμπουργκ - Μάιντς 3-0 (81' Χόλερ 83', Σμιντ, 87', Βάλντσμιντ)
Βόλφσμπουργκ - Κολωνία 2-1 (16' Άρνολντ, 60' Βέγκχορστ / 90' Τερόντε)
Βέρντερ Βρέμης - Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-3 (47' Έγκεστεϊν / 36' Χένινγκς, 52' Καραμάν, 64' Αϊχάν)
Γκλάντμπαχ - Σάλκε 0-0