Η Λίβερπουλ το ντέρμπι, γκέλα για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Εντυπωσιακή και πάλι η Λίβερπουλ επιβλήθηκε κατά κράτος της Άρσεναλ την 3η αγωνιστική της Premier League και τη νίκησε με 3-1. Έτσι, η πρωταθλήτρια Ευρώπης συνεχίζει μόνη στην κορυφή και με το απόλυτο 3 στα 3. Μάλιστα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε 3-0, με τέρματα των Ματιπ (41΄) και Σαλάχ (49΄ πεν., 58΄) και το μόνο που κατάφεραν οι "κανονιέρηδες" ήταν να μειώσουν με τον Τορέιρα (85΄). Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια.

Την πρώτη ήττα γνώρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ηττήθηκε από την Κρίσταλ Πάλας με 2-1. Στο "Ολντ Τράφορντ" τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν... ονειρικά για τους παίκτες του Σόλσκιερ. Ο Αγιού στο 32' άνοιξε το σκορ κι έκανε το 0-1. Η Κρίσταλ Πάλας έως το 89' κρατούσε καλά στα χέρια της τη νίκη, καθώς ο Ράσφορντ στο 69' σημάδεψε το δοκάρι στη μεγαλύτερη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα ο Τζέιμς έφερε το παιχνίδι στα ίσα, αλλά το γκολ του δεν ήταν αρκετό για να δώσει τον ένα βαθμό στη Γιουνάιτεντ. Στο 90+3' ο Φαν Αανχολτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Ντε Χέα κι έκανε το τελικό 1-2.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Τσέλσι, η οποία νίκησε 3-2 τη Νόριτς. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τους "Μπλε" να ανοίγουν το σκορ στο 3' με τον Αμπραχάμ. Τρία λεπτά αργότερα ο Κάντγουελ ισοφάρισε για τη Νόριτς, όμως στο 17' ο Μάουντ έκανε το 2-1. Το εντυπωσιακό ξεκίνημα των δύο ομάδων συνεχίστηκε με τον γκολ του Πούκι στο 31' που έκανε το 2-2. Ο λυτρωτής για την Τσέλσι ήταν ο Αμπραχάμ που στο 68' διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Άστον Βίλα-Έβερτον 2-0 (22′ Γουέσλεϊ, 95′ Ελ Γκάζι)
Νόριτς-Τσέλσι 2-3 (6′ Κάντγουελ, 30′ Πούκι – 3′, 68′ Έιμπραχαμ, 17′ Μάουντ)
Γουότφορντ-Γουέστ Χαμ 1-3 (17′ Γκρέι – 3′ πεν. Νομπλ, 64′, 73′ Αλέρ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Κρίσταλ Πάλας 1-2 (89′ Τζέιμς – 32′ Αγιού, 93′ Φαν Άανχολτ)
Μπράιτον-Σαουθάμπτον 0-2 (55′ Τζενεπό, 91′ Ρέντμοντ)
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ- Λέστερ 1-2 (62′ ΜακΜπέρνι – 38′ Βάρντι, 70′ Μπαρνς)
Λίβερπουλ- Άρσεναλ 3-1 (41′ Ματίπ, 49′ πέν και 58′ Σαλάχ – 85′ Τορέιρα)