Ο ακατάβλητος Ολυμπιακός έδωσε ένα καλό μάθημα στην Τότεναμ

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια τη φιναλίστ του Champions League, Τότεναμ, επιστρέφοντας στο σκορ, παρότι βρέθηκε πίσω με δύο γκολ. Το κατάμεστο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και ο καταπληκτικός Ματιέ Βαλμπουενά έδωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 στους Πειραιώτες στην πρεμιέρα των ομίλων.

Οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν στο 30’ να χάνουν με 2-0 στο Φάληρο από τους Λονδρέζους με τέρματα των Κέιν (κουτό πέναλτι του Μεριά στο 26’) και Μόουρα, αλλά έδειξαν σθένος και πήραν το καθόλου άσχημο 2-2 στην πρεμιέρα του Champions League.

Ο Ποντένσε μείωσε στο 44’ και ο Βαλμπουενά με πέναλτι στο 54’ έφερε την κατάσταση στα ίσα. Δοκάρι είχαν στο 19’ οι Πειραιώτες με τον Γκερέρο.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ποντένσε είχε ένα καλό σουτ στο 6' και στο 16' απείλησε ξανά ο Γκερέρο. Ο Ολυμπιακός είχε αυτοματισμούς στο παιχνίδι του με την Τότεναμ να έχει μπει στο γήπεδο χωρίς ένταση και με τους παίκτες του Ποτσετίνο να πηγαίνουν δεύτεροι στις μονομαχίες.

Στο 18' Τσιμίκας και Ποντένσε έκρυψαν τη μπάλα που κατέληξε στον Γκερέρο, αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γιορίς. Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν φαινόταν να δέχεται απειλή από τους Άγγλους, αλλά είναι τέτοια η ποιότητα τους που μία στιγμή αρκεί για να γίνει ζημιά.

Ο Μεριά που είχε κάνει ήδη δύο λάθη, στο 25' ανέτρεψε τον Κέιν, ο οποίος εκτέλεσε στο 26' εύστοχα το πέναλτι και έδωσε προβάδισμα στην Τότεναμ. Στο 30' μία κακή πάσα του Ομάρ για τον Βαλμπουενά έξω από την περιοχή έδωσε το δικαίωμα στους Άγγλους να κλέψουν, τον Μόουρα να επιτεθεί κατά μέτωπο και με σουτ από το ύψος της περιοχής να νικήσει τον Σα για το 0-2.

Οι ποδοσφαιριστές του Μαρτίνς χρειάστηκαν ελάχιστα λεπτά για να ξεπεράσουν το σοκ των δύο τερμάτων που ήρθαν κόντρα στη ροή της αναμέτρησης. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν παράτησαν το ματς και στο 44' ο Ποντένσε συνδυάστηκε ωραία με τον Βαλμπουενά που του πέρασε εξαιρετική πάσα και μπήκε στην περιοχή της Τότεναμ από δεξιά και άψογο σουτ νίκησε τον Λορίς για το 1-2.

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες βγήκαν στην επίθεση και πλήρωσαν την Τότεναμ με το ίδιο νόμισμα. Πίεσαν ψηλά στο 52' με τον Μπουχαλάκη να κλέβει τη μπάλα και να τροφοδοτεί τον Βαλμπουενά, ο οποίος ανατράπηκε από τον Βερτόνχεν και ο Ρόκι έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Ο Βαλμπουενά στο 54' εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έφερε το ματς στα ίσια για τον Ολυμπιακό (2-2).

Οι Άγγλοι με καλή κυκλοφορία της μπάλας επιχειρούσαν να δημιουργήσουν καταστάσεις στην εστία του Σα. Ο Ολυμπιακός στεκόταν καλά στο γήπεδο με μοναδική εξαίρεση τη φάση του 65' που ο Ντέλε Άλι ξέφυγε από την άμυνα, βγήκε απέναντι από τον Σα, αλλά ο Πορτογάλος απέκρουσε και κράτησε το 2-2. Στο 69' ο Μαρτίνς έβγαλε από το παιχνίδι τον κουρασμένο Βαλμπουενά και πέρασε στο παιχνίδι τον Μπενζιά.

Χάθηκε λίγο η συνοχή της ομάδας του Πειραιά μετά την αλλαγή του Γάλλου και με την Τότεναμ όσο περνούσε η ώρα να σφίγγει τον κλοιό γύρω από την περιοχή του Ζοσέ Σα. Ο Ποτσετίνο για το φινάλε έριξε και τα βαριά του χαρτιά στο παιχνίδι, αφού πέρασε τους Σον και Λαμέλα. Ο τελευταίος είχε μεγάλη ευκαιρία στο 86' όταν σούταρε από πλάγια θέση και ο Σα κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό. Οι ποδοσφαιριστές του Μαρτίνς κράτησαν έως το τελευταίο σφύριγμα του Ρόκι αυτό το 2-2 και ξεκίνησαν τον όμιλο παίρνοντας βαθμό από τη φιναλίστ.

Η ταυτότητα της αναμέτρησης

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης
Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (78' Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (69' Μπενζιά), Ποντένσε, Γκερέρο (89' Ελ Αραμπί)

Τότεναμ: Λορίς, Ντάβινσον Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Εντομπελέ (62' Σισοκό), Γουίνκς, Έρικσεν, Άλι (72' Σον), Μόουρα (76' Λαμέλα), Κέιν

Γκολ: 44' Ποντένσε, 54' πέν. Βαλμπουενά - 26' πέν. Κέιν, 30' Μόουρα
Δοκάρι: 18' Γκερέρο
Κίτρινη: Γκιλιέρμε - Γουίνκς
Κόκκινη: -

Το live της αναμέτρησης

Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό που θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη. Πήρε ένα πόντο όμως που μπορεί να είναι πολύτιμος για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

21:46 Τέλος αγώνα

90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

89' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, η τρίτη, εκτός ο Γκερέρο και στη θέση του ο Ελ Αραμπί

88' Κίτρινη κάρτα στον Γουίνκς της Τότεναμ, για σκληρό φάουλ, με τα δυο πόδια στον Ρατζέλοβιτς

86' Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Λαμέλα πήρε τη μπάλα μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ με τον Σα να διώχνει εκ νέου σωτήρια σε κόρνερ

86' Ο Κέιν πήδησε με τον Σεμέδο για μια κεφαλιά με τον Ρόκι να δείχνει πως ο Πορτογάλος έβγαλε σε κόρνερ

78' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Θα βγει ο Μασούρας και θα μπει στη θέση του ο Ραντζέλοβιτς. Τονώνει την επίθεση της ομάδας του ο Μαρτίνς

76' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Τότεναμ. Εκτός ο Μόουρα και στη θέση του ο Λαμέλα. Ένας ακόμη επιθετικός από τον Ποτσετίνο

75' Ο Ποντένσε θα βγει από τα δεξιά, θα γυρίσει για τον Μπενζιά ο οποίος έκανε το σουτ αρκετά άστοχο

72' Δεύτερη αλλαγή για την Τότεναμ. Θα βγει ο Άλι και θα μπει ο Σον στην αναμέτρηση. Βάζει τα βαριά του χαρτιά ο Ποτσετίνο

71' Σέντρα από τα δεξιά στην άλλη πλευρά στον Μασούρα που θα πιάσει την κεφαλιά στην πλάτη των αμυντικών της Τότεναμ και κόρνερ για τον Ολυμπιακό

69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Η πρώτη στο ματς. Εκτός ο Βαλμπουενά και στη θέση του ο Μπενζιά

65' Καλή στιγμή για την Τότεναμ ο Σα θα σώσει τον Ολυμπιακό. Ο Ντέλε Άλι μπήκε από τα δεξιά, επιχείρησε και το διαγώνιο πλασέ με τον Πορτογάλο γκολκίπερ να διώχνει με το πόδι σε κόρνερ

62' Αλλαγή για την Τότεναμ. Εκτός ο Εντομπελέ και στη θέση του ο Σισοκό

61' Ο Μασούρας πήρε τη μπάλα στα αριστερά, ο Τσιμίκας έκανε το όβερλαπ, δεν του έδωσε τη μπάλα και έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει αρκετά έξω από την εστία του Λορίς

58' Ο Εντομπελέ επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Σα σταθερά μπλόκαρε τη μπάλα

54' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Ο Βαλμπουενά στο 100ο του παιχνίδι στα Κύπελλα Ευρώπης θα σκοράρει καθώς στην εκτέλεση του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία και έστειλε τον Λορίς στη δεξιά

52' Κερδίζει πέναλτι ο Ολυμπιακός. Ο Βερτόνγκεν έχει πατήσει το δεξί πόδι του Βαλμπουενά και ο Ρόκι δίνει την εσχάτη των ποινών

49' Θα σκοράρει η Τότεναμ με τον Άλι αλλά το γκολ θα ακυρωθεί σωστά με τη χρήση VAR καθώς ο Άγγλος διεθνής ήταν πιο μπροστά από τον Ομάρ στη συγκεκριμένη φάση

20:56 Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

20:41 Ημίχρονο στην αναμέτρηση

44' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Σκοράρει ο Ολυμπιακός με τον Ποντένσε. Ωραίο ένα-δυο του Πορτογάλου με τον Βαλμπουενά με τον Ποντένσε να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Λορίς για τη μείωση του σκορ

43' Ο Άλι πήρε τη μπάλα από τα αριστερά σε μια γρήγορη επίθεση της Τότεναμ, έκανε και το σουτ το οποίο έφυγε πάνω από την εστία του Σα

40' Ο Κέιν πήρε τη μπάλα στα αριστερά, πήγε στο ένας -ένας, έκανε και το σουτ από δύσκολη θέση με τον Σα να απομακρύνει. Στη συνέχεια της φάσης ο Άλι έκανε φάουλ στον Σεμέδο μέσα στην περιοχή

34' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ωραία σέντρα του Τσιμίκα από τα αριστερά, ο Μασούρας βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, έκανε το γυριστό σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω

30' ΓΚΟΛ Η ΤΟΤΕΝΑΜ! Ο Ολυμπιακός θα κάνει λάθος στο χώρο του κέντρου, η μπάλα θα γυρίσει από τα αριστερά προς τον Λούκας Μόουρα ο οποίος έπιασε ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Σα ο οποίος με τα ακροδάχτυλα ακούμπησε τη μπάλα

26' ΓΚΟΛ Η ΤΟΤΕΝΑΜ! Ο Κέιν εκτελεί εύστοχα το πέναλτι, έστειλε τη μπάλα εκεί που ο Σα δεν μπορούσε να κάνει κάτι και άνοιξε το σκορ

25' Πέναλτι θα δώσει ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέρ της Τότεναμ. Σε φάση που ο Μεριά προσπάθησε να ανακόψει τον Κέιν

18' ΔΟΚΑΡΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Απίστευτη φάση βγάζουν οι "ερυθρόλευκοι". Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Ποντένσε με το στήθος έστρωσε δεξιά του στον Γκερέρο μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός έπιασε με τη μια το δεξί διαγώνιο σουτ το οποίο βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Λορίς. Εν συνεχεία ο Γκιλιέρμε σούταρε αρκετά άστοχα

16' Ο Γκερέρο βρέθηκε σε θέση βολής, επιχείρησε το σουτ αλλά αυτό ήταν συρτό και ο Λορίς μπλόκαρε εύκολα

14' Κίτρινη κάρτα στον Γκιλιέρμε, η πρώτη στο ματς. Αυστηρή η απόφαση του διαιτητή

6' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Ολυμπιακό. Ο Γκιλιέρμε έδωσε στον Ποντένσε ο οποίος βγήκε από τα δεξιά, έκανε τη κίνηση και το διαγώνιο σουτ αλλά ο Λορίς μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα

19:55 Σέντρα στην αναμέτρηση

19:49 Εντυπωσιακό για μια ακόμη φορά το coreo των φίλων του Ολυμπιακού στη θύρα 7

19:41 Υπενθυμίζεται ότι ντεμπούτο στο Champions League κάνει και ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς

19:37 Ο Παπ Σισέ που προσβλήθηκε από ίωση έμεινε οριστικά εκτός αποστολής για τον Ολυμπιακό

19:32 Η Τότεναμ είναι η φιναλίστ του θεσμού (ηττήθηκε από τη Λίβερπουλ στον τελικό) και μία από τις πιο μεγάλες ομάδες που περνούν από το γήπεδο των Πειραιωτών

19:31 Το γήπεδο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" είναι ήδη κατάμεστο για τον αγώνα. Το sold out ανακοινώθηκε μέσα σε λίγες ώρες από την έκδοση των εισιτηρίων

19:30 Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη μεγάλη πρεμιέρα του Ολυμπιακού