Τσιτσιπάς: Ιστορική νίκη επί του Μεντβέντεβ στο ATP Finals [vid]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έψαχνε την πρώτη νίκη της καριέρας του απέναντι στον Ντανιίλ Μεντβέντεβ και την βρήκε στον καλύτερο δυνατό αγώνα, στον 1ο γύρο του ATP Finals. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 7-6 (5), 6-4 μεγαλειώδη εμφάνιση απέναντι στον Ρώσο αντίπαλό του κι έσπασε την αρνητική παράδοση.

Ο Τσιτσιπάς ήταν ανώτερος από το 1ο σετ και κράτησε το σερβίς του. Το ίδιο και ο Μεντβέντεβ, ο οποίος έσωσε το μοναδικό break point που δημιούργησε στο σετ ο "Στεφ". Στο tie break, ο Τσιτσιπάς ήταν ανώτερος, κέρδισε ορισμένους εντυπωσιακούς πόντους και κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 7-6 (5). Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που κατάφερε να προηγηθεί απέναντι στον Ρώσο, αφού στις προηγούμενες 5 αναμετρήσεις δεν είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Στο 2ο σετ, ο Τσιτσιπάς συνέχισε να δείχνει ότι ήταν καλύτερος. Για να τα καταφέρει, έπρεπε να δημιουργήσει 5 break points, να εκμεταλλευτεί το τελευταίο εξ αυτών και να προηγηθεί με 5-4. Στη συνέχεια, σέρβιρε και έφτασε στη νίκη με 7-6 (5), 6-4.

Την προσεχή Τετάρτη θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ, στο δεύτερο του αγώνα για τον όμιλο “Andre Agassi”, στο φετινό ATP Finals.