ΠΑΟΚ-Μπρίντιζι: Πρώτη νίκη για την ελληνική ομάδα στο BCL!

Την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην ιταλική ομάδα Μπρίντιζι.

Στην 5η αγωνιστική κατάφερε ο ΠΑΟΚ να πάρει την πολυπόθητη πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League, σε ένα ανοιχτό ματς με αρκετά υψηλό σκορ.

Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε δυναμικά επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό στο ματς με ευστοχία στα μακρινά σουτ, όμως ο Δικέφαλος με υψηλά ποσοστά στα δίποντα αλλά και από την περιφέρεια κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-23.

Οι παίκτες της Μπρίντιζι με γρήγορες επιθέσεις προηγήθηκαν με 4 πόντους διαφορά (41-45) λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ('19), με την ελληνική ομάδα όμως να αντιδρά και να ισοφαρίζει ξανά, με το σκορ στο τέλος του πρώτου μισού να διαμορφώνεται στο 45-45.

Η Μπρίντιζι κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν της έκανε την χάρη, με τον καταλυτικό Άνταμ Σμιθ να σκοράρει 11 πόντους στη διάρκεια της περιόδου.

Η 3η περίοδος έληξε με 70-72, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα μπήκε πιο δυναμική παίρνοντας ξανά ένα μικρό προβάδισμα (75-81).

Ο Δικέφαλος στο 34' έμεινε χωρίς τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο οποίος χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ και τεχνική ποινή σε λίγα δευτερόλεπτα, όμως κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την ιταλική ομάδα παίρνοντας προβάδισμα 3 πόντων στο 38', και κλείδωσε την νίκη του με καλάθι του Σμιθ.

Καταλυτικό ρόλο έπαιξε η άμυνα του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, αλλά και τα κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ που του έδωσαν πολύτιμους πόντους στο τέλος του παιχνιδιού.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 18 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Σχίζας 2, Σμιθ 27 (7/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσόχλας 2, Γουίγκινς 9 (11 ριμπάουντ), Μπεστ 19 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ),Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε, Καρράς, Νόουλς 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 4, Σαρικόπουλος 3 (5 ριμπάουντ).

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ (Βιτούτσι): Μπανκς 15 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ασίστ), Καμπογκράντε 3 (1/4 τρίποντα), Στόουν 8 (2/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμπσον 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ζανέλι 3 (1), Μπράουν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές), Γκασμπάρντο 5, Ικάνγκι 3 (1), Μάρτιν 23 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ραντοσάβλιεβιτς 2.