Προκριματικά EURO 2020 Ελλάδα Φινλανδία 2-1: Έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της [video]

Η Εθνική Ελλάδος κατάφερε να επικρατήσει της Φινλανδίας 2-1 με ανατροπή.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Φινλανδίας ευτύχησε να σκοράρει έπειτα από λάθος του Σταφυλίδη, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Πούκι στο 27' και έκανε το 0-1. Ωστόσο, η ομάδα του Φαν Σιπ δεν έκανε άλλο "δώρο" και κατάφερε να γυρίσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Μάνταλου (47') και Γαλανόπουλου (70').

Ελλάδα – Φινλανδία 1-1: Η ισοφάριση του Μάνταλου (vids)

Η Εθνική εκτός από το πάνω χέρι, είχε και τις τελικές, φτάνοντας τις 26 (!), ενώ ήταν αξιόλογη και στο ανασταλτικό κομμάτι, καθώς περιόρισε τους Φινλανδούς στις 4 τελικές.

Οι τρεις συνεχόμενες νίκες (Βοσνία, Αρμενία και Φινλανδία) είναι άκρως ενθαρρυντικό και απόδειξη της δουλειάς που πραγματοποιεί ο Ολλανδός τεχνικός.

Μέχρι το τελευταίο λεπτό, παρόλο που ήταν μπροστά στο σκορ, η Εθνική πίεζε για να βάλει κι’ άλλο γκολ. Αλλά δεν τα κατάφερε. Όμως ενθουσίασε το κοινό που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ με το επιθετικό της ποδόσφαιρο.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Σταφυλίδης, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Λημνιός, Μάνταλος, Παυλίδης.

Φινλανδία: Γιόρονεν, Τόιβιο, Ραϊτάλα, Κάουκο, Σκραμπ, Καμαρά, Λ.Βαϊσάνεν, Σ.Βαϊσάνεν, Σίλερ, Λουντ, Πούκι.